
Oszlassunk tévhitet, második fejezet: Az etetőanyag oldódásáról
Az múltkori "fagyosponty" téma után, itt sorban következő rész, ami elképzelhető, hogy néhány horgásztársunknak megváltoztatja a jelenlegi gondolkozását. Ez lenne a cél, de miért van erre szükség, a már rosszul beidegződött téveszme vagy téveszmék megváltoztatására? Roppant egyszerű a válasz, hogy valóban hatékony legyen a horgászatunk. Minden erről szól, minden cég, minden terméke a horgászok fogási esélyeit hivatott növelni (ha megfelelően használjuk). Igen, aki ma végignéz egy jól felszerelt horgászbolt polcain, minden bizonnyal sok kérdés merül fel benne. Valljuk be őszintét, a legtöbb esetben a boltos sem tudja, mit ajánljon. Tisztelet a kivételnek?
IN MEDIAS RES – vágjunk mind a dolgok közepébe. A „Gyűrűk ura” könyvsorozatot megszégyenítő írásokat lehetne összegyűjteni az egyes aromák, etetőanyagok, és keverék tesztjeiről és bemutatásukról. Rendjén is van ez, egészen addig, amíg a horgásznak lenne ideje olvasni. De nincs! Ezért, hogy tényleg minden tévhitet eloszlassunk, a horgászatot alapvetően a csalogató anyag oldódása határozza meg. Ha ezt rosszul kezeljük, sok kapástalan percünk lesz! (Persze magam ellen beszélnék, ha azt mondanám az aroma típusa nem befolyásoló tényező, de azok pontos szerepéről majd egy másik cikkben értekezünk…)
Tisztán él előttem a kép, amikor fiatal horgászként kaptam a tanácsot, hogy főzzek két marék kukoricadarát kevés vízben, majd ezt nyomjam a kosárba. Megtettem, majd egész nap az volt a kosában. Nem nagyon kellett napközben hozzányúlni, a horgászat végén meg bicskával kellet kibányászni a kosárból. Néha fogtunk, néha nem, vele. Azonban mára, a versenyhorgászat hatására, a gyors és tudatos halfogás korában már ezek az eszmék messze állnak tőlem.
Bizonyításként vegyük a modern pontyhorgászok, értsd: bojlisok kedvenc módszerét a Stick Mix alkalmazását. Ami a jelenleg az egyik leggyorsabb oldódású etetőanyag keverék. Persze ha jól van elkészítve. De hogyan is működik a mix? Egyszerű, olyan anyagok vannak benne, amelyek egyáltalán nem tapadnak, ezért kell PVA hálóba tölteni. Ezt a hétköznapi horgász nem tudja használni.
Ezért itt más módszerhez kell folyamodnunk, és két út áll előttünk, ha az etetőanyag összetételét egy picit félretesszük. Elsőnek mindjárt itt az aroma illetve a víz mennyiségének használata. Ha a vizet óvatosan, apró lépésekben adjuk a keverékünkhöz, akkor magunk is láthatjuk, hogy mikor éri el azt az állagot, ami már dobható, de nem ragad túlzottan. Sok esetben a gyártók megadják a pontos vízmennyiséget az etetőanyaghoz, ezt azonban ne(!) vegyük szentírásnak, mert a keverékek alapanyagai is változhatnak. Tekintsük azt elsőre maximális hozzákeverhető vízmennyiségnek!
Mindig dobjunk magunk elé a sekély vízbe etetőanyagot, és nézzük meg az hogyan viselkedik. Azonnal apró szemcséknek kell leválni a gombócról.
A másik, ugyan még nem mindenki számára járt út a speciális kosarak használata. A hagyományos fenekezős kosarakat nyugodtan el lehet felejteni, helyettük eredményesebb a drótkosarak illetve a method kosarak használata! Hogy miért is? Egyszerűen a töltési rendszerük révén az etetőanyagot mindig csak egy irányban nyomjuk, így marad az ízletes szemcsék között levegő, amit a víz nyomása a fenékre érve kiprésel. Ezzel elértük a kitűzött célunk, az etetőanyag szemcséire bomolva, terülj-terülj asztalka ként várja a pontyokat, kárászokat és a keszegek garmadáját.
Tettük mindezt anélkül, hogy bármilyen különleges a gyártók által magasztalt adalékot és kiegészítőt tettünk volna a kosarunk keverékébe. Persze nyúlhatunk ilyen megoldásokhoz is. Itt van elsőnek a magas halolaj tartalmú, azaz a halas kaja missziója. Persze át kellett vennünk a „English” mesterektől, mert működik, minden hal esetében*! Azonban a hatásmechanizmusában nagy szerepet játszik a villámgyors oldódás, az azonnali, teljes mértékű csalogatás. Az olajos aroma, az olajos összetevők kevésbé ragadnak, mint a piskóta és egyéb édességipari termékekből készült keverékek. Felesleges tovább magyarázni…
Most itt az oldódási okfejtést le is zárnám. Bizonyára sok horgásznak nem mondtam újdonságot, azonban ha legalább egyet sikerült meggyőznöm: az etetőanyagok oldódása roppant fontos a horgászatban, akkor már elértem valamit. És nem csak én lettem boldog, hanem az is, aki kipróbálta és büszkén mesélte a barátainak: rengeteg halat fogtam, és most nem kamuzok…
PS.: azért remélem, nem minden horgászhoz jut el ez az írás, mert ugye akkor hamarosan nem lesz hal a vizeinkben. Igen, sajnos a fogd meg és engedd el mozgalom nem elég gyorsan terjed. Remélem, hogy majd egykoron azért az unokámmal nem a Tropikáriumba kell mennem, hogy egy szép bodorkát mutassak neki.
*Feeder VB 2012 Gent, a nagydévérek 99%-át magas halliszt tartalmú etetőanyaggal fogták.
Fotók: Google.com mester
PHANTOM CARS LESLIE