
Itt élek: Tisza-tó
Sok ember mikor meghalja, ezt a szót Tisza egyből a Tisza tó jut eszébe. Néhányan még tudnak 1-2 Tisza melletti várost is esetleg néhány horgászhelyet valahol az út mellett. Ez mind szép és jó azoknak az embereknek, akik egy évben maximum 50 napot, ha horgásznak itt-ott telepített tavakon vesznek napijegyet 2-3 órát horgásznak fognak 4-5 kg-os pontyokat és azt mondják ők profi horgászok.
Ezek az emberek nem feltétlenül tehetnek arról, hogy nem érnek rá, mert sokat dolgoznak, vagy a családjukkal vannak. Igen ez igaz a mai világba minden állást meg kell becsülni és a család az első, de ha van az embernek ideje egy nyaralásra vagy hosszú hétvégén horgászni szeretne, javaslom, látogasson, el egy igazi vadvízre mondjuk a Tiszára. Aki ezeken a vad vizeken is szép zsákmányra tud szert tenni az elmondhatja magáról, hogy igazi horgász.
Nagyon fontos hogy itt nem elég egy normál etetőanyag csk vízzel bekeverve és egy-egy újra csalizás között akár egy óra is eltelhet? Aki ezt gondolja az majdnem biztos, hogy nem fog halat vagy csak kis mennyiségben. Na de mit kell tenni ahhoz, hogy fogjunk halat? A válasz egyszerű kell egy jó etetőanyag és a mellé kellenek a „Extra” alapanyagok: csemegekukorica, főzött kukorica, főzött búza, pelletek, tört vagy egész bojli, folyékony vagy por aroma és az az alkotóelem, ami hallatán sok ember kinevet, esetleg rosszat gondol rólam vagy egyszerűen nem hisz nekem, de nem vicc ez a kutyatáp. A kutyatáppal történő etetésnél nagyon fontos hogy előtte teszteljük egy vízzel teli edényben, hogy mennyi idő alatt oldódik el. Én kedvelem azokat, amelyek 15 perc alatt oldódnak el. Nekem ezek váltak be a legjobban. A kutya tápot az etetőanyaghoz egészben is lehet adni törve illetve darálva. Azért is jó a kutyatáp mivel igen magas százalékban tartalmaz fehérjét.
Fontos a megfelelő horgászhely kiválasztása már, mint először is el kell dönteni, hogy milyen típusú vízterületen, szeretnénk horgászni tehát magán a Tisza tó azon részén ahol nagy nyitott vízterület van ez az igazi tó jelleg vagy csak egy 40-50 méter széles csatornában horgásznánk vagy a legbátrabbaknak ott a szélsőséges élő Tisza maga a folyó.
1 A Tó része:
Itt nekem a fenekező módszerek váltak be főleg a feeder horgászat. Itt nem kell finomkodni, én egy 1-es horoggal pecázom, mert erre gond nélkül felfér 15-20 szál csonti. És 2-3 kapás kellett ahhoz, hogy rájöjjek, hogy a nyeletőféket engedjem ki mivel olyan hirtelen és agresszív kapások vannak, h a botot lerántják az ágasról. Gyönyörű kárászok vannak itt valamint eddigi legnagyobb pontyom is itt fogtam egy 5,2kg-os tőponty személyében.
És egy másik remek haltartó hely lehet a hínáros
2 Csatornák:
Ezek többnyire 40-50 méter szélesek és a vízmélységük 3 méter körül van. Az ilyen helyeken sokak szerint nincsenek csak apró halak, de ez egyáltalán nem így van. Rengeteg pontyot fogtam már csatornában 0,5-3 kg között. Ezeken a helyeken a legjobb módszer nekem a spicc és match botozás. A spicc bot minimum 6 méteres legyen a Match bot olyan 3,9 méter hosszú. ezeken a csatornákon folyik a víz ezért 2 módszer van az úszóval történő horgászatra:
1 A folyó vízi úszók használata
2 Az úsztatás
Magam részéről én az úsztatós módszert részesítem előnyben. Azt is a spicc bottal. Egy megbízható 6m-es spiccbotnak nincs akadálya olyan szempontból, hogy a dévéreket könnyedén ki lehet vele fogni és a pontyokat is olyan 5kg-ig én még ennél nagyobb ponttyal nem találkoztam a csatornán.
Itt látható hogy Tiszafüreden kifejezetten
sok a csatorna
3. A Tisza folyón (Élő Tiszán) való horgászat
Ez abból a szempontból lehet érdekes, hogy a folyón még vannak igazi kagylóevő vad pontyok. (Azért mondom, hogy kagyló evő pontyok, mert a ponty szája attól lesz kemény, hogy töri és eszi a kagylót, de az évek során egyre kevesebb ilyet fogtam mivel a betelepített pontyok olyan tavakban vannak nevelve, amelyekben nincs kagyló és e miatt puha a szájuk és a horog nagyon könnyen kiszakad belőle.) Ezen a vízterületen lehet a legnehezebben horgászni olyan szempontból, hogy a meder oldalát a víz lépcsőszerűen mossa le, ezért ha a zsinór a meder fenekére ér, akkor bele akad és leszakadunk (pl. feederezés). Ilyen helyzetben lehet használni match botot szintén folyó vízi úszóval vagy úsztatós módszerrel. Vagy van egy olyan lehetőség, ami kicsit hosszasabb előkészületet igényel olyan szempontból, hogy találni kell egy olyan helyet, ami nem akad. Ha ez sikerül, akkor nyert ügyünk van.
A Fehér Amur csárda és a Tisza híd
És a csárda melletti kikötőt
Írta: Árvai Ádám