
Csalihalak tartása otthon
A hagyományos rablóhalazások elengedhetetlen kelléke az élő csalihal, aminek a megfogása gyakran nem könnyű. Annak érdekében, hogy mindig legyen élő csalihalunk és ne keljen a horgászat előtt ezzel foglalkozni bemutatok néhány megoldást.
Azok a rablóhalas horgászok, akik az élő csalit részesítik előnyben általában a horgászat előtt beszerzik a halakat, ha lehetőség van rá horgászboltból vagy kint a tavon fogják meg. De előfordulhat az is, hogy nem sikerül valamiért a horgászat előtt megfogni a csalihalakat. Ebben az esetben lőttek az aznapi rablózásnak vagy egy másik horgászmódszert kell választanunk. Annak ellenére, hogy elkerüljük ezeket, van számos megoldás, ami nem is túl költséges. Három olyan módszert fogok bemutatni, ami az otthonunkban a csalihalak tartására megfelel és még a lakás vagy a kert dísze is lehet.
A három módszer közül az első: az akvárium.
Az akváriumban történő csalihaltartáshoz nem kell túl sok dolog. A legfontosabb a szűrő. Ezek közül vannak az olcsó és drága szűrők. A legegyszerűbb és olcsóbb megoldás egy olyan szűrő, aminek a fő részét az akváriumon kívül kell elhelyezni. Az egyik végét a konnektorba a másik végét pedig a vízben lévő szűrőhöz csatlakoztatjuk, ez szűri és még jobban is levegőzteti a vizet, mint a hagyományos belső szűrők ráadásul a tisztítása is egyszerű. Az akvárium mérete ne legyen túl kicsi. Az én véleményem, hogy 50 liternél kisebb akvárium nem megfelelő a halak számára, természetesen ez a halak méretétől függ. Az akvárium díszítésére nem kell sokat fordítani, egy egyszerű aljzat kavicsból néhány búvóhely vagy növény, hogy a halak természetes környezetbe érezzék magukat. Így jobban megszokják az új környezetet ahova kerültek.
A második megoldás, amit már kint a kertben kell elhelyezni a szüretelő kád. Bármelyik műanyagboltban vagy kertészetben találhatunk ilyen kádakat. Itt is vannak olcsóbb és drágább edények, de ez a mérettől változik. A 90 és 130 liter között lévő kádak a leg megfelelőbbek. Nagy helyet nem foglalnak könnyű őket elhelyezni. Ezek levegőztetésére már más szűrők kellenek, amiket a kültéri tavakhoz terveztek.
A kerti tavi szűrők nagy része nagy teljesítményű már a kisebb modellek is pár száz liter vizet átszűrnek egy óra alatt az energiafogyasztásuk pedig nem nagy. Ha lehetőség van rá olyan szűrőt válasszunk amihez legalább 5-10m kábel van így az elhelyezést is könnyebben megoldjuk. Ezeket az edényeket beáshatjuk valahová (így egy kis kerti tóra emlékeztet majd) vagy akár, elhelyezhetjük a kert valamelyik részébe beásás nélkül.
Fontos: Akár beássuk, az edényt vagy nem, olyan helyre tegyük, ahol a nap valamelyik időszakában süti, mivel a halak szívesen feljönnek napozni a víz tetejére.
A harmadik megoldás a hordó. Ez nem túl praktikus, de hát ez van. Ezt a megoldást akkor érdemes választani, ha van csatornánk és összegyűjtjük az eső vizet. A levegőztetés itt is az, mint a szüretelő edénynél csak itt a halak kiszedése már macerásabb dolog.
Fontos: A másik fontos dolog, hogy ne legyen túl sok hal. Főleg ne nagyok, itt tenyeres kárászra vagy keszegre gondolok. Mivel hamar felélik a vízben lévő oxigént, ilyenkor jönnek fel a víz felszínre pipálni. Ez akkor tapasztalható, ha a szűrő ki van húzva.
Szűrő tisztítása: A szűrőt heti egy, kettő alkalommal mossuk át és tisztítsuk ki.
Halak etetése: Ami a halak etetését illeti: a leg kézenfekvőbb ennivaló a kenyér vagy a horgász pufi, de vásárolhatunk állatkereskedésben is tavi haltápot, ezt is szívesen eszik. Ha kenyeret adunk a halaknak vigyázzunk az adagolással, mert a víz koszos lesz tőle, ha sokáig ázik. Egyszerre csak annyit adjunk, amennyit elfogyasztanak. Ha pedig bekoszosodik, akkor érdemes lemerni a felét és ujjat engedni hozzá.
A halak viselkedése: A halak etetésénél előfordul, hogy az első pár napban még nem esznek. Ez azért van, mert még szokniuk kell az új környezetet. Ugyanez vonatkozik a szűrőre is. Az első pár napban nem merik megközelíteni bekapcsolt állapotban, de utána már szívesen telepednek le mellé. Miután adtunk nekik enni nem mindig állnak neki azonnal, eltelhet egy kis idő, de az is előfordul, hogy egyből nekiesnek.
Egyéb kiegészítők: Ami még a két utolsó megoldásra vonatkozik az egy tető. Legyen ez valamilyen rács vagy háló (legegyszerűbb a méteres háló) ami megakadályozza a halakat, hogy kiugorjanak.
A halak kiszedésére használhatunk kis hálót, amit egy állatkereskedésben megvehetünk, de ez nem kötelező. A hordóhoz viszont már egy nagyobb háló jobb. A szűrőhöz tartoznak általában különféle fejek meg hosszabbító csövek. A fejek közül csak akkor tegyünk fel, ha az edényből nem fújja ki a vizet. Azt javaslom, hogy fejjel használjuk így valamivel több oxigént biztosít. De a fej nélküli változat is jó, viszont ez kevesebb oxigént biztosít.
Írta és fényképezte:
Havasi Balázs