
Bokod a beteljesült álom
Miként lehet egy kellemes hétvégéből az ember életét, szabadidejét meghatározó élmény? Hogyan kerültünk Bokodra és milyen volt az első fenekezés? Ezt írnám le Nektek pár sorban.
2009. tavaszát írtuk, pontosabban májusát, az idő borongós, de a hőmérséklet kellemes, kocsiban ülünk és robogunk Dömsöd felé. Csabi barátommal már rég nem találkoztunk és ideje volt, hogy újból összejöjjünk egy kis baráti pecára. Úgy döntöttünk közösen, lemegyünk egy hétvégére a ráckevei Duna-ágra. Már megérkezéskor elvarázsolt a táj, a szállás saját stégje, a víz, az emberek. Mikor nem jött a hal - mert sajnos volt ilyen - sétára indultunk a nejemmel. Pár száz méter után befészkelte az a gondolat magát az agyunkba, hogy nekünk kell egy stég itt. Miután érdeklődtünk az árak iránt, világossá vált, esélyünk annyi, mint kerti törpének a díszszázadba való sorozásra. Elkeseredtünk, ráadásul megérkezett a nem várt eső, ami egész hétvégén sakkban tartott minket, de úgy látszott a halakat is, mert a botra egy-két ponty kivételével nem sikerült rávarázsolni semmit, se éjjel, se nappal. Maradtak számunkra a szív és lélekmelengető beszélgetések a mézes pálinka társaságában. Ennek ellenére abban maradtunk, hogy nyugdíjas éveinkre nekünk is lesz egy stégünk.Eltelt a hétvége, kettős érzelmekkel jöttünk haza. Este mikor elmeséltük Szilvi szüleinek az élményeinket, a látottakat, felvetették, hogy van egy kis spórolt pénzük, vegyünk a környéken stéget. Mondanom sem kell örömömben majd kiesett a szívem a helyéről és neki is láttam lázasan a keresésnek. Bokodra esett a választás, az Erőmű-tóra, ami ugyan nincs olyan közel, de egy óra alatt ott vagyunk és már párszor volt szerencsénk ehhez a csodálatos vízhez, amelyen télen is lehet halakat fogni, mivel meleg vizű tóról van szó.
Már a legelső hirdetés szimpatikus volt mindkettőnk számára. Nem egy kacsalábon forgópalota, de egy szép kis horgásztanya, nagy 5x5 méteres stéggel a tó bokodi oldalán, viszonylag alacsony 1-1,5 méteres vízállású hellyel, ami a víz hamarabbi felmelegedése miatt tavasszal kánaán. Gyors tárcsázás, egyeztetés és már beszéltünk is a tulajjal, Pali bácsival. Emlékszem elsőre már olyan látvány tárult elénk, hogy talán akkor is megveszünk, ha házikó nincs rajta. A tó teli volt élettel és nem tudtunk betelni szépségével. Ide még akkor is érdemes kijönni, ha az ember nem pecára, hanem egy pici nyugalomra vágyik A bejáratnál vadregényes táj, zöldellő nád, a part felé hátra egy kis stég köszöntött.
Tavasztól-őszig ideális itt úszózni: amur, ponty, compó, kárász, keszeg, süllő, csuka, harcsa is jön.
Az Öreg idő hiányában adja el, keveset tud kint lenni, 30 éve építette saját kezével és azóta pecázik itt. A csónak is az Ő keze munkája ,amit nekünk adott. Pali bácsi helyi lakos és nagyon jó viszonyt sikerült kialakítani vele, kapott kulcsokat, akkor jön-megy amikor akar, nem kell lemondania a pecáról és nekünk is jó, mert figyel a stégre, sokat segít a felújításban, átalakításban és tanulom tőle a helyi, itt bevált technikákat.
Június derekán már miénk stég, ismét Pali bácsi segít, elintézi nekünk az év közbeni tagfelvételt, a tulajdonváltási okmányokat és a sikeres vizsga után már irány is a víz. Na és itt kezdődnek a gondok. Elfelejthettem azt a kevés tudást amire máshol szert tettem, az máshová kell. Itt nem kell etetőanyagot gyúrni, csontit, gilisztát tűzni, dippelni, aromázni. Itt a jó öreg tengeri az ász, egy-két szem fűzve, rá a horogra. Etetni is csak ezzel, a legjobb ha ázik pár napot, de az sem baj egy kicsit savanykás, enyhén büdös. A cél a stég előtt kb. 70-80 méterenyhén iszapos kb.1,5 m. mély víz, irány a csónak Pali bácsi folyamatosan tanít, próbálja átadni tudását, amiért én roppant hálás vagyok. A csónakba is Ő pattan be elsőre és ül a lapátokhoz, korát meghazudtolva húz, mint a motolla, majd óvatosan az etetendő helyhez navigálja a „lélekvesztőt”, nem dobálja agyon a vizet, csak 2-3 marék kukoricát terít szét etetés gyanánt. Meglepődtem mikor előkerültek a botjai: 2 részes 3 méteres fenekező botok, legalább 35-ös főzsinór vigyorgott a 70-es évekből származó silstar orsón és elég nagy „cápázó” 1-es max. 2-es horog, 80 g-s csepp ólom, egy kis ütköző és egy forgókapocs kb.25 cm25-ős előke és a horog végén egy szem átfúrt kukorica. Határozott mozdulattal juttatja az etetésre a szereléket, én csak kamillázok, de nyugtázom, nekem is lesz rá 30 évem, hogy ennyire megtanuljam.
Ez még nem minden. Jön a kapásjelző, ami mi más, mint egy borosüveg (amit én azóta kólás üvegre cseréltem). A bottól kb. 20 centire leállítva, az üveg nyakára ráakasztva a damil és egy kis csipesz az elejére ha ejtené. Az ember készül drága elektromos kapásjelzővel, ha nem tud mindig a botjai mellett maradni, de itt ez felesleges. Ez a módszer ezen a tavon több évtizedes bevett szokás és nagyon is működik, kapáskor hatalmas csörömpöléssel dől el, mindig tudjuk kinek van kapása a soron és nézhetjük a szép fárasztásokat vagy tudunk egymásnak segíteni.
Ez már annyira belém ívódott, ha itthon felrúgok véletlenül egy szörpös vagy sörösüveget, mindig kiabálok, hogy „kapás !!!” - amitől a nejem frászt kap. Itt jegyezném meg nem elég a kapás jelzőt beélesíteni, nagyon fontos a fék helyes beállítása, mert ha az ember későn eszmél, volt bot, nincs bot. Én tavaly elfelejtettem és egy Balzerem bánta, de amilyen őrült szerencsém van, rá 3 hétre kifogtam egy másik bottal. Azóta tudom, hogy első a fék.
Visszatérve… miután Páli bácsi bedobálta készségeit, azt mondja: ”Csaba, maga jön”. Úgy ötödik alkalomra sikerült is az etetésre dobni, persze a botokat cserélgetni kellett, hogy ne legyünk keresztbe.
Durván egy óra múlva türelmetlenkedni kezdtem, kérdezem az Öreget, hogy nem kéne újra etetni?
Erre Ő Matula bácsi nyugalmával megkérdezi: „Csaba volt kapás?” Mondom nem.
Erre Ő: „Csak nyugalom, még nem értek ide az etetésre. Ha már elmúlnak a kapások azt jelenti felettek mindent, majd akkor etetünk.” Gondoltam magamban, jó Ő tudja, Ő van „itthon”. … és Ő tudta hisz a következő órában mind a négy boton volt hal, 3 ponty és egy jó feles kárász.
Azóta eltelt pár év, de ha nincs kedvem kísérletezni és hal kell pl. a karácsonykor az ünnepi asztalra vagy csak fogni akarok, majd kíméletesen visszaengedni, ezt a módszert követem. Persze hozzá teszem ez csak folyamatos etetés mellett valósítható meg és bár a víz iszapos én nem használok lebegtetőt.
Tanulság számomra az egészből: nem csak itt, de más vizeken is meg kell keresni a vén öreg rókákat és tőlük kérdezni, tanulni. Nem az a szégyen ha nem tudsz, hanem ha nem kérdezel, ha azt hiszed már mindent megtanultál. A tudást könnyebb és gyorsabb megszerezni, ha azt átadják és nem saját magunk állunk azt kutatni, bár elkerülhetetlen az önképzés is,hogy fejlődjünk.
Üdvözlettel: Keller Csaba a bokodi Dundee
Írta és fényképezte: Keller Csaba és Keller-Koller Szilvia